The environmental impact of refurbished tech simple banner

Vplyv repasovanej techniky na životné prostredie

Zverejnené 28. decembra 2023

Definitívny dôkaz, že voľba repasovanej techniky pomáha planéte

Back Market sme založili s poznatkom, že repasovaná technika je v porovnaní s novou lepšia pre životné prostredie. Nemali sme však jasnú predstavu, do akej miery tomu tak je. Vedeli sme tiež, že bude kľúčové získať konkrétnu a údajmi podloženú predstavu o vplyve repasovanej techniky na životné prostredie.

Práve preto sme oslovili ADEME, francúzsku agentúru pre životné prostredie a energiu, aby vypracovala nezávislú štúdiu o vplyve repasovanej techniky na životné prostredie. Otázka vplyvu má dôležitý význam aj z globálneho hľadiska, nielen pre Back Market. Z tohto dôvodu sa v ADEME rozhodli vypracovať vôbec prvú komplexnú štúdiu o vplyve repasovanej techniky na životné prostredie. (Back Market sa žiadnym spôsobon nepodieľal na sponzorovaní štúdie). S výskumom v ADEME začali v roku 2020. V januári 2022 vydali predbežné údaje týkajúce sa vplyvu repasovanej techniky na životné prostredie so zameraním sa na smartfóny. Záver bol jasný: repasované smartfóny majú v porovnaní s novými výrazne menší vplyv na životné prostredie.

Práve bola vydaná úplná správa ADEME, ktorá nám poskytuje komplexný prehľad o globálnom vplyve repasovanej techniky, a to najmä počítačov, tabletov, stolových počítačov a smartfónov. Táto štúdia nezahŕňala analýzu monitorov, klávesníc a myší.

A basic data table highlighting the lower impact of refurbished tech on the planet

Metodika

Správa ADEME z roku 2022 bola vypracovaná využitím metodiky Life-Cycle Assessment (LCA), ktorá sa označuje aj ako analýza životného cyklu.

Metodika LCA vyhodnocuje vplyv produktu, procesov alebo služby na životné prostredie, a to posudzovaním všetkých fáz životného cyklu. Považuje sa za holistický prístup. V tomto prípade sa metodika LCA využila na laptopy, stolové počítače, smartfóny a tablety, kedy sa vyhodnocoval celý hodnotový reťazec zariadenia, počnúc jeho novým stavom až po ten repasovaný.

Faktory vyhodnocované pri nových zariadeniach

  • Suroviny a ich ťažba

  • Výroba komponentov

  • Interná preprava

  • Výrobný proces

  • Výroba obalových materiálov a príslušenstva

  • Distribúcia

  • Používanie

  • Koniec životnosti (spaľovanie alebo likvidácia na skládke)

Faktory hodnotené pri repasovaných zariadeniach

  • Zber použitých zariadení

  • Výroba náhradných dielov

  • Ničenie použitých náhradných dielov

  • Výroba obalových materiálov a príslušenstva

  • Doprava

Tieto faktory sa hodnotili v globálnom meradle, vďaka čomu sa údaje dajú aplikovať na celom svete.

Správa zohľadňuje množstvo kľúčových ukazovateľov na meranie vplyvu repasovania (ako aj novej výroby) na životné prostredie.

Správa ADAME pokrýva nasledujúce 4 typy vplyvu na životné prostredie:

  • Uhlíková stopa

  • Suroviny (sem patria kovy vyťažené zo zeme, ako aj fosílne palivá spálené počas ťažby)

  • Spotreba vody

  • Vznik elektronického odpadu

Vplyv repasovania závisí aj od času používania zariadenia pred repasom (tzv. „prvá životnosť“) a odhadovanej dĺžky tzv. „druhej“ (repasovanej) životnosti.

Nazývame ich scenáre používania zariadenia.

Scenár priemerného používania zariadenia predpokladá, že repasovaný výrobok bol zakúpený ako nový, určitý čas sa používal, repasoval sa a potom opäť určitý čas používal.

V štúdii sa predpokladali tieto priemerné hodnoty:

  • Smartfóny a tablety: 3 roky používania ako nové zariadenie, 2 roky používania ako repasované zariadenie

  • Počítače (notebooky a stolové počítače): 5 rokov používania ako nové zariadenie, 3 roky používania ako repasované zariadenie

Upozorňujeme, že ide o konzervatívne scenáre používania zariadení, aby sa predišlo riziku nadhodnotenia environmentálneho prínosu repasovania.

Súčasťou vplyvu zariadenia je miesto alebo miesta, kde sa zariadenie získava, opravuje a predáva. Napríklad je zriedkavé, aby sa zariadenie získavalo, opravovalo a predávalo v tej istej krajine. Správa zahrnula 3 scenáre od „najhoršieho“ po „najlepší“ z hľadiska vplyvu na životné prostredie:

  1. Najhorší scenár: zariadenie sa získa v jednej krajine, v druhej sa repasuje a v tretej predáva, pričom sa vymení značný počet dielov.

  2. Priemerný scenár: zariadenie sa buď získava, renovuje, alebo predáva v dvoch rôznych krajinách s priemerným počtom vymenených dielov.

  3. Najlepší scenár: zariadenie sa získava, renovuje a predáva v tej istej krajine s priemerným (alebo menším) počtom vymenených dielov.

Poznámka: priemerný scenár je najreprezentatívnejší pre väčšinu zariadení predávaných cez Back Market.

A breakdown of where smartphones and tablets are sourced and repaired.

Pre laptopy a stolové počítače je výmena pevného disku najväčším zásahom pre oba typy počítačov, pretože výroba, ktorá sa vkladá do vytvorenia nového pevného disku, je nesmierne náročná na zdroje. A rovnako ako pri smartfónoch a tabletoch, výmena batérie tiež veľmi ovplyvňuje prostredie.

Poznámka: Táto štúdia nezahŕňala analýzu monitorov, klávesníc a myší.

A breakdown of where laptops and desktop computers are sourced and repaired.

Porovnanie repasovaných a úplne nových smartfónov a tabletov

Vplyv repasovaných smartfónov na životné prostredie v porovnaní s novými zariadeniami v číslach.

Refurbished smartphones vs. brand new

Environmentálny dopad renovovaných tabletov v porovnaní s úplne novými tabletmi, podľa čísel.

Refurbished tablets vs. brand new

Vplyv – smartfóny a tablety

Najvýraznejší vplyv na životné prostredie počas životnosti repasovaného zariadenia má proces repasovania. Čím viac dielov sa musí vymeniť na obnovu zariadenia, tým väčší je vplyv na životné prostredie.

Obrazovky a batérie majú zo všetkých výmen dielov najväčší vplyv na životné prostredie. V prípade batérií je to preto, že vyžadujú lítium a extrakcia lítia je proces s vysokou záťažou na životné prostredie.

Ďalším faktorom vplyvu na životné prostredie je elektronický odpad. Keď výrobcovia dodávajú príslušenstvo, napríklad nabíjací kábel, zvyšuje sa množstvo elektronického odpadu spojeného s tabletom alebo smartfónom.

Hoci existujú rozdiely medzi vyššie uvedenými scenármi, repasované smartfóny a tablety budú mať v porovnaní s novými vždy menší vplyv na životné prostredie. Dokonca aj pri zahrnutí náhradných dielov náročných na zdroje, ako sú batérie, repasované zariadenia výrazne znižujú vplyv na životné prostredie. A pri 5 miliardách smartfónov, ktoré sa v roku 2022 vyhodia, sme už z planéty vyťažili viac než dosť materiálu na obnovu nespočetného množstva zariadení.

Porovnanie nových a repasovaných notebookov a stolových počítačov

Vplyv repasovaných notebookov a stolových počítačov na životné prostredie v porovnaní s úplne novými notebookmi a stolovými počítačmi v číslach.

Refurbished laptops vs. brand new
Refurbished desktop computers vs. brand new

Vplyv – notebooky a stolové počítače

V porovnaní so smartfónmi a tabletmi potrebujú notebooky a stolové počítače často menej súčiastok na výmenu, ale keď sa tak stane, sú oveľa väčšie. Je to spôsobené vplyvom výroby pevných diskov na životné prostredie. Podobne ako v prípade smartfónov a tabletov, má aj výmena batérií významný vplyv na životné prostredie. Výroba týchto dielov je zodpovedná za väčšinu vplyvu úplne nového notebooku alebo stolného počítača na životné prostredie, takže keď si repasované notebooky a stolné počítače vyžadujú tie isté diely, vplyv repasovaných a úplne nových počítačov na životné prostredie je podobný.

Ak je počas procesu repasovania potrebné vymeniť viacero hlavných častí (disk, obrazovka, RAM) a počítač sa pred repasovaním používal menej ako 5 rokov, prínos repasovania pre životné prostredie sa stráca. Pevný disk je pri počítačoch aj notebookoch náhradou s najväčším vplyvom, pretože výroba nového pevného disku je neuveriteľne náročná na zdroje. A podobne ako v prípade smartfónov a tabletov, aj výmena batérie má veľký vplyv na životné prostredie.

V rámci celého radu scenárov však existuje aj dobrá správa: ak je potrebných menej náhradných dielov alebo ak sa náhradné diely získavajú z druhej ruky, pozitívny vplyv repasovania na životné prostredie sa zachová.

Záver

Aj keď išlo o dlhé čítanie, dúfame, že to stálo za to. Údaje získané agentúrou ADEME sú pre budúcnosť repasovanej elektroniky neuveriteľne povzbudivé.

Táto štúdia jasne ukazuje, že repasovaná technika je pre planétu lepšia ako úplne nová, a to takmer v každom ohľade. Dokonca aj pri výmene súčiastok s väčším vplyvom na životné prostredie má drvivá väčšina repasovaných zariadení výrazne menší vplyv na životné prostredie.

Je to dôležité, pretože technológie len tak nevymiznú. Tieto zariadenia sú neoddeliteľnou súčasťou nášho sveta, od práce až po zábavu. Namiesto toho, aby sme starú techniku nechali skončiť na skládke, môžeme sa rozhodnúť, že tieto zariadenia využijeme naplno a zároveň urobíme aj niečo pre našu planétu. Znamená to, že v našom každodennom živote môžeme zvoliť cestu, ktorá bude mať pozitívny vplyv na životné prostredie.

Zhrnutie

  • Čím dlhšie zariadenie používate, tým lepšie.

  • V porovnaní s novými smartfónmi a tabletmi sa pri repasovaných smartfónoch a tabletoch vždy predchádza výraznému poškodeniu životného prostredia.

  • Pri repasovaných notebookoch a stolových počítačoch sa v porovnaní s novými takmer vždy vyhnete značnému poškodeniu životného prostredia, okrem prípadov, keď je potrebná výmena významných častí, ako sú napríklad pevné disky.

Back Market

Autorom je Clare Austen Smith(Super)market renovovaných produktov.

Bol pre vás článok užitočný?

Súvisiace články